Jak celebrować życie?

 
Życie jest piękne. Bywa natomiast niesamowicie trudne. Codziennie stawiamy czoła wielu problemom. Zmagamy się z licznymi trudnościami. Czasami pod naporem wszystkich naszych trosk stajemy się smutni, wypaleni, czujemy się starsi niż w rzeczywistości jesteśmy. Zamykamy się w naszym wewnętrznym świecie, w kołowrotku natrętnych myśli. Stres staje się naszym najlepszym kolegą. Z dnia na dzień przestajemy zauważać wielki otaczający nas świat, wraz z jego nieprzebranym bogactwem.

Ja również, nie raz i nie dwa, zamykałam się w tym zaklętym kole cierpienia. Moje serce wypełnione smutkiem stawało się ślepe na wszelkie otaczające je piękno. A przecież nawet w najtrudniejszych momentach naszego życia dzieją się wokół nas cuda. Cuda dnia codziennego. Musimy tylko otworzyć nasze oczy, rozejrzeć się dookoła i zacząć celebrować nasze życie. Bo mamy je tylko jedno.

Sposobów na celebrację życia jest wiele. Każdy z nas może wybrać to, co jest najbliższe jego sercu.

W jaki sposób celebrować życie? 

  • Poprzez śmiech. Każdy słyszał o tym, że śmiech to zdrowie. I tak jest w rzeczy samej. Gdy śmiejemy się nasze ciało rozluźnia się, twarz pogodnieje, staje się piękniejsza i bardziej promienna. I to bez względu na to ile mamy lat. Endorfiny wędrują po naszym ciele, odprężając nas przy tym, a także wzmacniając nasz układ odpornościowy. Oddychamy głębiej, stajemy się bardziej zrelaksowani. Dlatego też powodów do śmiechu warto szukać codziennie.  Oglądanie komedii, zabawnych filmików na internecie, czytanie humorystycznych książek, otaczanie się pogodnymi, skorymi do śmiechu ludźmi, opowiadanie żartów czy posłanie uśmiechu  do nieznajomego człowieka na ulicy sprawi, że będziemy szczęśliwszymi ludźmi, dla których każdy dzień jest celebracją życia.

Źródło: Pinterest

  • Poprzez słuchanie muzyki. Muzyka ma cudowny, terapeutyczny wpływ na człowieka. Poprzez słuchanie muzyki wpływamy na swoje emocje. Wesołe, pełne tanecznych dźwięków utwory bardzo pozytywnie wpływają na nasz nastrój. Moim zdaniem nie istnieje coś takiego jak kiepska muzyka. Jeśli lubisz słuchać muzyki popularnej, to super! Jeśli jesteś fanem ACDC to też super! Nic nikomu do tego, co lubimy. Tak długo jak muzyka wpływa kojąco na nasz umysł i sprawia, że budzi się w nas radość i beztroska- słuchajmy jej codziennie!

Ja osobiście uwielbiam słuchać muzyki z lat 80-tych. Np. takiej:

 

  • Poprzez jedzenie. Uważam, że jedzenie jest pochwałą życia. Po prostu kocham jeść. Jako dziecko byłam niejadkiem. Jedyną „potrawą”, którą mogłam jeść bez przerwy był makaron. Zwykły makaron bez sosu. W jedzeniu zakochałam się totalnie, gdy wyjechałam do Włoch. Pasty, risotta, owoce morza, warzywa podawane na przeróżne sposoby sprawiły, że z niejadka stałam się smakoszem. Gdy jem coś pysznego, to aż zamykam oczy, cały świat znika, a ja rozkoszuję się smakiem potrawy. Uwielbiam gotować dla moich bliskich, bądź dla znajomych. Biesiada przy stole suto zastawionym jedzeniem jest bez wątpienia celebracją życia.

Źródło: Pinterest

  • Poprzez otwieranie się na nowe doświadczenia. Nic tak nie dodaje życiu smaku jak otwieranie się na na nowe doświadczenia. Podróżowanie, poznawanie nowych kultur, smakowanie lokalnego jedzenia sprawia, że jak małe dzieci, z szeroko otwartymi oczami, chłoniemy świat na nowo. Nie musimy koniecznie opuszczać granic naszego kraju, aby otworzyć się na to, co dla nas nowe. Innym równie wspaniałym sposobem jest odkrywanie nowych pasji. Bieganie, zbieranie znaczków, fotografia- obojętnie co wybierzemy, nowa pasja doda naszemu życiu barw. Jako pasjonatka brazylijskiego jiu-jitsu, jogi, fotografii i wielu innych mogę z ręką na sercu powiedzieć, że prawdą jest co mówią: „szczęśliwi ci, co posiadają pasję”.
Na zdjęciu: George Benson

Źródło: Pinterest

  • Poprzez zabawę. Małe dzieci bawią się na okrągło. I są szczęśliwe. Dorośli w natłoku obowiązków zapominają jak istotną rolę w życiu pełni zabawa. Wyjście do kina, teatru czy restauracji- zabawy dla dorosłych, które sprawiają, że możemy poczuć się beztrosko i na chwilę zapomnieć o codziennych troskach. Gdy sytuacja finansowa nie pozwala nam na tego typu rozrywki warto rozpieścić się w inny dostępny dla nas sposób. Ja uwielbiam wieczory, kiedy wraz z moim partnerem przygotowujemy przepyszne przekąski i gramy w gry planszowe z naszą córeczką. Śmiechu jest przy tym co nie miara. W takich chwilach, otoczona przez osoby, które kocham najbardziej na świecie, pałaszując przeróżne delicje, oddając się zabawom rodem z mojego dzieciństwa- dziękuję Bogu za to, że żyję. Gdyż jestem po prostu bardzo szczęśliwa.

Obraz: Beryl Cook      Źródło: Pinterest

  • Poprzez docenianie małych radości. Zawsze wstaję ciut wcześniej niż powinnam, aby mieć czas napić się w spokoju porannej kawy. Uwielbiam ten moment. Delektuję się nim. Gdy odprowadzam moją córeczkę do szkoły, głęboko oddycham rześkim porannym powietrzem. Dziękuję Bogu za to, że mam taką możliwość. Gdy zasiadam do stołu w towarzystwie mojej rodziny, czuję ogromną wdzięczność za to, że ich mam. Gdy patrzę na moje bawiące się beztrosko kotki przepełnia mnie czułość. Za to też jestem wdzięczna. Te małe fragmenty naszego życia tworzą jego całość. Doceniajmy je. To jest celebracja życia.

Źródło: Pinterest

  • Poprzez miłość. Gdy kochamy czujemy, że żyjemy. Miłość dodaje nam skrzydeł, młodzieńczej energii, wypełnia nas poczuciem szczęścia. Sprawia, że fruwamy nad ziemią. Miłość do mężczyzny, czy kobiety, miłość do dziecka, do naszego zwierzaka, ale również miłość do otaczającego nas świata- wszystkie te uczucia napełniają nas pozytywną energią, sprawiają, że chłoniemy otaczający nas świat.
Zdjęcie: mojego autorstwa

  • Poprzez życie tu i teraz. Przeszłość minęła i nie wróci więcej. Przyszłość jeszcze nie nadeszła. Jest tylko tu i teraz. Ciągle rozpamiętujemy przeszłe zdarzenia, zamartwiamy się przyszłością, a nasze realne życie ucieka nam przez palce. Tylko jak to zrobić? Jak żyć tu i teraz? Z pomocą przychodzi niesamowicie użyteczne narzędzie, jakim jest mindfulness. Dzięki codziennej praktyce uważności uczymy się jak przerwać nieustający potok myśli kłębiących się w naszej głowie. Zaczynamy zwracać większą uwagę na wspaniałość otaczającego nas świata, na rozgwieżdżone niebo, świergot ptaka czy smak lodów. Zaczynamy celebrować życie.

 Źródło: Pinterest

Życie to najpiękniejszy dar jakim zostaliśmy kiedykolwiek obdarowani. Warto je doceniać i celebrować codziennie, bez względu na to jakie problemy spotykamy na swojej drodze. Uśmiechajmy się, tańczmy, jedzmy, otaczajmy się pozytywną energią, kochajmy całym sercem! Żyjmy tak jakby każdy dzień miałby być tym ostatnim.

Wiola

 

*Zdjęcie główne: mojego autorstwa

 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *